O mně

Jmenuji se Franta Křivan a pocházím z Děčína.

S fotografováním jsem vážněji začal v roce 2002, kdy jsem si koupil první kinofilmovou zrcadlovku Pentax. Jako nadšený turista, jsem rád pořizoval „fota z výletu“, což zcela jasně vystihuje, o jaké snímky šlo.

Kolem roku 2006, či 2007 jsem si pořídil širokoúhlý objektiv, se kterým jsem objevil zcela nový pohled na krajinu a já se začal daleko více zajímat o krajinářskou fotografii, která, jak se ukázalo, není tak úplně jednoduchou disciplínou, jak se na první pohled zdá. Aby člověk mohl vyfotit východ slunce, musí si velmi brzo přivstat a musí se, obtěžkán fototechnikou, plahočit do kopců, za svitu baterky bloudit lesem, aby pak na vrcholu skalní vyhlídky zjistil, že východ slunce zahaluje jeden jediný mrak …

Pak jsou ale dny, kdy vše vyjde tak jak má a veškeré útrapy jsou rázem zapomenuty pohledem do kraje zahalené slunečními paprsky, pohledem na ranní mlhu, pomalu plynoucí se údolími a roklemi, kdy za zpěvu ptáků nebo naopak v absolutním ranním tichu, může zachytit onen prchavý, ale nádherný okamžik zrození nového dne.